Ağız Kokusu ( Halitosis )

Ağız Kokusu ( Halitosis )Önceki yazılarımdan birinde sağlık ağızdan başlar demiştim,bugün sağlıksız olmanın belirtileri de çoğu kez ağızdan başlar diye eklemek istiyorum.Ağız kokusu adeta bir alarm niteliğindedir ve lokal yada sistemik bir rahatsızlığın habercisi olabilir.Koku, kişinin çevresini de rahatsız edecek kadar fazlalaştığında ise, gerek özel gerekse sosyal yaşam kalitesini etkileyen bir boyut kazanmış olur.Ne yazık ki, genellikle bu safhada bir diş hekimi arayışı içine girilir.

Öncelikle kokunun tüketilen gıdalara ( soğan, sarımsak ), sigara ve alkole bağlı olup olmadığı araştırılmalıdır.Bu nedenlere bağlı değilse ağız hijyenine bakılmalıdır.Diş fırçalamayan kişilerde ağız kokusu kaçınılmazdır.

Dişlerin arasında kalan ve uzaklaştırılmayan gıdalar zamanla bozularak kötü bir koku çıkmasına neden olur.

Diş fırçalama eksikliği nedeniyle ağızdan uzaklaştırılamayan bakteri plağı diş taşı oluşumunu arttırır ve zamanla dişeti hastalıkları ortaya çıkar. İleri safhadaki diş eti hastalıklarında ciddi kemik ve diş kayıpları ile ağır bir ağız kokusu görülür.Özellikle sabahları daha çok hissedilen kokunun kaynağı, gece boyunca dişetlerinden olan kanamanın kokuşmasıdır. Diğer bir ağız kokusu kaynağı çürük dişlerin mevcudiyetidir.Kesinlikle tedavi edilmesi gereken çürük dişler biraz daha ihmal edildiklerinde ise diş yada dişeti kaynaklı ,akut yada kronik iltihabi durumlara neden olurlar ki bu da ağız kokusunu daha çok arttırır.

Yukarıda saydıklarım olabilecek lokal nedenlerdir ve diş hekiminiz tarafından ortadan kaldırılabilir.Tüm tedaviler yapıldıktan sonra hala ağız kokusu devam ediyorsa artık genel nedenler irdelenmelidir. Sürekli burun akıntısı ve tıkanıklığa neden olan rinit ve sinüzit, bademcik iltihabı, ciddi solunum yolu enfeksiyonları ile sindirim sistemi bozuklukları oldukça rahatsız edici iltihabi bir koku oluşmasına neden olur.Ayrıca şeker hastalarında da ağızdaki aseton kokusu çok karakteristiktir.

Haberx’de yapılan bir ankette okuyucularımıza ne sıklıkla diş hekimine gittiğini sorduk.Katılıma hala açık olan bu ankete bugüne kadar 349 kişi katılmış.İnternet haberciliğinden yararlanan böylesine eğitimli kitle içerisinde sadece 38 kişi diş hekimine 6ayda bir giderken 44 kişide dişim ağrısa da gitmem diyor.Toplumumuzda hala internetin ne olduğunu bilmeyenlerin ise ağız sağlıklarının nasıl olduğunu sizin hayal gücümüze bırakıyorum.

Halitosis yani ağız kokusu hissediyorsanız ertelemeden diş hekiminize müracaat ediniz.Sağlıklı bir nefes için diş hekimi korkusunu lütfen yenelim. Sağlıklı günler dilerim.