Diş Hekimliğinde Akupunktur

Diş Hekimliğinde AkupunkturSigarayı bırakmak veya kilo vermek isteyen kişilerin kulaklarında gördüğümüz iğne ve bantlarla akıllarda yer eden akupunktur esasen çok geniş uygulama alanı bulan , alternatif ve destekleyici bir tedavi yöntemidir.Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından kabul edilmiş bir tedavi yöntemi olan akupunktur ile tedavi edilebilen hastalıkların listesi yine aynı teşkilatın bilimsel dergisinde yayınlanmıştır.Modern tıp metotlarıyla tedavisi çok güç yada imkansız olan hastalıkların da akupunkturla tedavi edilebiliyormuş gibi gösterilmesi ise aslı olmayan sansasyonel haberlerden kaynaklanmaktadır.

Akupunkturun diş hekimliği pratiğinde kullanımı 1980 yıllarında Japonya’da ağrı kontrolüne yönelik çalışmalarla başlamıştır.Bu çalışmalarda amaç , bilinen ağız ve diş sağlığına yönelik tedavi yöntemleriyle akupunkturun birleştirilerek hastaya en kısa yoldan ve ağrısız olarak faydalı olabilmektir.

Akupunkturun sağladığı avantajları şu şekilde sıralayabilirim :
*Analjezi ile ağrı kontrolü,
* Spastik kasların gevşetilmesi,
*Cilt ve mukozadaki aşırı duyarlılığın giderilmesi,
*Yüksek kan basıncının düşürülmesi,
*Bağışıklığın arttırılması,
*Zihinsel depresyonun kaldırılıp, hiperaktivitenin düzeltilmesi,
*Gevşeme ve rahatlama duygusunun ortaya çıkarılması.

Akupunktur anestezisi daha ziyade analjezi veya ağrının kontrol edilip baskılanması esasına dayanır.Anestezi için ilaç kullanımının sakıncalı olduğu hastalarda güvenle kullanılabilir.Akupunktur normal vücut fonksiyonlarını değiştirmez., alerji söz konusu değildir ve iyileşme süresinin kısaldığı bildirilmiştir.Yöntemin dezavantajı ise anestezinin yeterince derin,etkili ve uzun süreli olmayışıdır. Ayrıca uyuşma etkisinin başlaması için geçen zaman uzundur ve her zaman da başarılı olunamaya bilir.Akupunkturun başarıyla uygulanması kişinin tecrübesi, bilgisi ve manipulasyonuyla ilgilidir.Yöntemin başarısında uygun nokta ve uygun uyarı (stimülasyon) tekniğinin seçimi önemlidir.

Akupunkturun bilinen tedavi yöntemlerini destekleyen etkisinden ,endikasyonu iyi konulması ve bu işin ehli biri tarafından uygulanması şartıyla yararlanılmasından yanayım.Ancak akupunkturun bir uzmanlık dalı olmaması nedeniyle işin ehlinin bulunması biraz zor. Bir de söylemeden geçemeyeceğim, kullanılan iğnelerin ve ortamın asepsi ve antisepsi kurallarına uygun olarak sterilizasyonu çok önemli. Sağlıklı günler dilerim.