Bir Diş Tedavisi Masalı - 3

Bir Diş Tedavisi Masalı - 3

Şöyle bir geriye dönüp bakıyorum da, dişlerime tel takılalı tam 8 ay olmuş. İnanamıyorum zamanın ne kadar çabuk geçtiğine. Senelerce kaçtığım olay bu muymuş yani? 8 ayı göz açıp kapayıncaya kadar geçmiş, çoğu gitti azı kaldı. (Doktoruma selamlar, az kaldı di mi?)

Bazen geriye dönüp düşündüğümde asırlardır telliymişim gibi geliyo, bazen de üç gün önce takmışım gibi hissediyorum. Ağzımda varlığını unuttuğum zamanlar bile oluyo. Bu sekiz ayın büyük bi kısmı kolay geçti. Ne zaman lastikler girdi devreye sıkıntı o zaman başladı benim için. Lastik falan denince hemen yine internette okumaya başladım. Yok korkunç ağrılar, yok uyku tutmamalar. Ben mi katır gibiyim acıya dayanıklıyım yoksa millet mi abartıyo, ya da Cüney hocanın elleri sihirli, hiç acımıyo benim tellerim. Anlamadım gitti. Sevgili doktorum Cüneyt Keskin lastikleri ilk taktığnda çok korktum. Alttan geçiriyorsun, üstten doluyorsun, ordan bi tur atıp tekrar alta indiriyorsun, ben bunu nası yapıcam diye panik oldum. Sağolsun 4394090 kere öğretti, artık takabiliyorum. Lastik olayı telin en önemli yardımcısıymış. Ben sanıyorum ki tel takılacak, kendi kendine hallolacak bu iş. Evde olduğun her an, uyurken, konuşmuyorken bu lastikleri takmak lazımmış. Valla ben acıdığınan değil ama üşendiğimden bazen takmadığım oldu. Hemen anlaşıldı tabi muayene yapılırken. Taktım desem de düzelme olmayınca yalan söylediğim çıktı ortaya. Ay ama napiyim ya en ufak bi lokma yiyceğim zaman bile elli saat onları tak çıkar çok üşeniyordum. Taa ki her kontrolde sorduğum gibi "Ne zaman çıkcak ne zaman çıkcak" sorusuna Cüneyt Keskin'in "Sen lastikleri takmazsan çıkmaz." cevabını duyana dek. İşte o gün anladım şu iki milimlik lastiklerin önemini. Tel taktırmaktan çok bu lastik olayından da korkanlar varmış anladığım kadarıyla. Ona da açıklık getireyim, tel acıtmıyor, lastik de acıtmıyor arkadaşlar! Sağlık için ödenmesi gereken ufak bi bedel bu elli kere takıp çıkarma işlemi.

Bu geçen 8 ayda bana pek bi değişme olmadı gibi geliyordu. Ön dişimdeki bariz yamukluk düzeldi o kadar diye hissediyordum. Ulan geçen bi baktım aynaya dudaklarım kapanıyo. Önceden ağzımı normal bıraktığımda dudaklarım birleşmezdi, şimdi geriye gitmiş dişler, duduşlar birleşiyo. Kendimi aynada her gün gördüğüm için bana değişiklik yok gibi geliyor ama uzun süredir görüşmediğim arkadaşlarım çehremin bile değiştiğini söylüyo. Lastikleri artık o kadar çok takıyorum ki bu gazla, biran önce sonucu görmek istiyorum.

Twitter'dan ya da buradan yorum olarak, Facebok'dan mesaj olarak gelen soruların cevaplarını vermeye çalıştım. Daha teknik konular için sorularınız varsa sosyal medyaya bir hayli ilgili olan canım doktorum Cüneyt Keskin kendi Facebook Sayfası'ndan sorularınızı yanıtlıyor :)

Bu koca kazık halimle tel taktım diyordum ama inanın her kontrole gittiğimde benim yaşıtlarım, hatta daha büyükler oluyor. Yaşınız kaç olursa olsun telden lütfen kaçmayın. Hele benden küçükler hiiiç kaçmasın. Seneler önce yaptırmadığım için çok pişmanım. Ne kadar erken o kadar iyi! Gerçi önceden yaptırsam da dünyanın en tatlı doktoruyla tanışamazdım ❤

Sizin tellerle ilgili benim cevaplayabileceğim sorularınız, korkanlar ya da merak edenler için kendi deneyimleriniz varsa lütfen yazmaktan çekinmeyin. Bu iş cesaret ve birilerinin itelemesiyle oluyor! Haydi kızlar doktora!