Çene Ve Diş Travmaları

Çene Ve Diş Travmaları'Kış geldi aman dişlere dikkat!' deniyor.Önümüz kış sık sık meydana gelen kazalar başınızı çok ağrıtabilir.Tabii dişinizi veya çenenizi ağrıtmasından başka! Peki ne yapılmalı?

Ortodontist Dr. Cüneyt Keskin, düşme çarpma, yüze darbe alma gibi durumlarda olabilecekleri anlatıyor.

Düşme, çarpma, yüze darbe alma sonucu çene ve dişlerde kırıklar, dudak ve yanak gibi yumuşak dokularda yaralanmalar olabilir. Bu kırıklar çekilen röntgen ile belirlenir. Genelde yumuşak doku yaralanmaları, acildeki doktorlar veya plastik cerrahlar tarafından dikilir. Ama dişler ve çenelerdeki problemler için aslında vakit geçirmeden, bu konuda uzman diş hekimlerine, Ağız-Diş-Çene cerrahlarına başvurulmalı..

Acildekiler fark etmeyebilir

Ağız-diş-çene cerrahları, çene kırıklarında kemikleri ve dişleri sabitleyecek birtakım operasyonlar yaparlar. Ve gerekli müdahaleler yapılmazsa kalıcı bazı problemler ortaya çıkabilir. Örneğin kırıkların yanlış kaynaması nedeniyle, çene fonksiyonlarında bozulma görülebilir. Açma kapamada, çiğnemede güçlük, ağız ve dudaklarda kalıcı his kaybı olabilir. Özellikle çocuklardaki çene kırıkları, bazen acildeki doktorlar fark edilmeyebilir. Bu tip bir travma olduğu taktirde, dişlerde problem olmasa bile mutlaka çocuğunuzu bir ağız-diş-çene cerrahına götürmelisiniz. Bu yaşta fark edilmeyen çene kırıkları, çocuğunuz büyüdükçe yüzde asimetri oluşmasına ve alt çenenin bir tarafa doğru kaymasına neden olabilir.

Diğer bir sorun da, çarpma neticesinde özellikle ön dişlerin, ağızdan fırlayarak düşmesidir. Düşen dişi bulup temizledikten sonra, en hızlı ve pratik çözüm olarak, tekrar ağza koyarak (yerine koymaya çalışmayın) en yakın diş hekimine gitmelisiniz. Ağız ortamı, düşen dişin canlılığının korunması için en fizyolojik yerdir...