Cevaplanan Sorular - Soru Sor

Soru SorunCevaplanan Sorular

 1. Merhaba. Bende hem çene yapısında(alt çene üst ceneden önde, dışarıdan bakıldığında belli olmuyor) problem var hemde üst dişlerin yapısnda var. Ancak ben herhangi bir çene operasyonu geçirmek istemiyorum. Tek isteğim üst dişlerin sıralı ve düzgün olması(üst dişlerim çarpık bir yapıya sahip). Yaklaşık beş ortodontist doktora gittim ve hepsi de bu cene ameliyat olmadan tel takilmaz dedi. Ancak son gittiğim doktor bana köpek dişlerinin arkasında ki dişleri çektikten sonra tel takilabilecegini söyledi. Sizce bu ne kadar uygun. Sağlıklı bir sonuca ulaşmak mümkün mü. Teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Üst çenenizde çapraşıklık varsa ve alt çenenizde çok önde değil ise ortodontik olarak düzeltilme imkanı var diyebilirim.Tabi ki klınik muayeneniz doğru teşhis ve tedaviniz için gereklidir.Alt çeneden çekim yapılarak düzeltilme ihtimali de olabilir ama görmeden bir şey söylemem zor, ücretsiz muayeneniz için klınığimizden randevu alabilirsiniz.

 2. Ortodonti tedavisi gormek istiyorum. Lingual ortodonti yani gozukmeyen tellerle alakali bnilgi almak istiyorum.

  • Merhaba,

   Genellikle erişkinlere ortodontik tedaviyi daha sevimli hale getirmek için uygulanan , tellerin dil tarafından uygulandığı tekniktir lingual tedavi.
   Tedavi süresinin uzunluğu ve ücretin yüksekliği ile dil tarafında oluşabilecek tahrişler başlıca olumsuzlukları.Ayıca tedaviye hemen başlamak imkansızdır çünkü laboratuar safhası vardır.
   Koltuk süresi dediğimiz her seans hastaya ayrılan zaman da daha uzundur.
   Tek avantjı ise estetik görünüm..

 3. Çenemde hafif sola doğru kayma var bunu ameliyatsız bir şekilde düzeltmenin bir yolu var mı acaba? teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Laterognati dediğimiz alt çenenin yana doğru kayması fonksiyonel yada iskeletsel olabilir.Hafif bir laterognati sadece ortodontik tedavi ile düzeltilir, yada kamufile edilebilir.

   Daha ileri vakalarda cerrahi destekde gerekebiliyor. Size nasıl bir tedavi gerektiğini tam olarak söyleyebilmemiz için klınik muayeneniz gerekmektedir. Arzu ettiğiniz zaman ücretsiz muayeneniz için randevu alabilirsiniz.

 4. Doktor bey merhaba benim ust cenem dar ve gittigim doktorlar ameliyat dedi..ancak sizin yazılarınızı okuduktan sonra ameliyat olmaktan vazgectim siz 25 senedir bu isi yapiyorsunuz demekki bildiginiz vardiir :) istanbul disindayimm en kisa zamanda muayeneye gelecegim umarm cerrahi bi sorun olmaz.. bana bi umut isigi oldunuz

  • Merhaba,

   Şunun yanlış anlaşılmasını istemem; kesinlikle cerrahi gereken vakayı ortodonti ile düzeltirim diye bir idam hiçbir zaman olmadı.Ancak sorulardan ve muayene ettiğim hastalardan gördüğüm kadarı ile günümüzde gerekli, gereksiz bir çok vakaya cerrahi endikasyonu konuyor.Diğer Hekim arkadaşlarla ekol farkımız var diyebiliriz.Muayenenizi en kısa zamanda yapmak üzere hoşçakalın.

 5. Merhaba hocam ismim ekrem 17 yaşındayım Tel tedavisi için gittim üst çenem öndeymis amaliyat olmami söylediler risk gördüğüm için amaliyat istemedim doktorda köpek dişleri olarak bilinen dişlerimin arkasindaki dişleri çekip tel tedavisi ile ön dişleri arkaya kaydırma işlemi yapacağız dedi nasil bir yöntem onerirmisiiniz?

  Sorularim
  O çekilen dişlerin yerleri hayatim boyunca boş mu kalacak
  Ne kadar sürer tahminen
  Burnum bayağı büyük gozukecek dediler ne kadar doğrudur lütfen yardım edin teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Ortodontik tedavi amacıyla çekilen dişlerin yerleri tedavi sonunda kapatılır. Kalacak boşluktan endişe etmeyin.
   Esas sorun tedavinizin sadece ortodontik tedavi ile mi yoksa ortodonti + cerrahi ile birliktemi yapılacağı. Kesin fikrinizi oluşturmak için farklı meslektaşlarımızdan görüş almanızı öneririm.

 6. Merhaba Cüneyt Bey İzmirden yaşıyorum.32 yaşındayım. 12-13 yaşlarındayken yaklaşık 2 sene kadar ortodonti tedavisi gördüm fakat daha sonra tedavim yarım kaldı .Dişlerim düzgün kapanmıyor,üstüste biniyor.Alt çene kemiğim üste göre daha önde, daha uzun .Doktorum o zamanlar o kemiklerin 2 yandan kesilip alınmasını önermişti bu fikre asla sıcak bakmadık, şimdi kontrol için gittiğim dişçim ise ameliyatın zor olduğunu, tel ile tedavinin gerçekleşebileceğini söyledi.Üst çene genişletme diye birşeyden bahsetti Bu tel takmaktan farklı bir tedavi yöntemimi ?sizce nasıl bir tedavi programı izlenebilir? tel takılsa kesin sonuca ulaşılır mı ve takılacak olan tel damaklı olup dışarıdan bakıldığında ince şerit tel olarak gözükürmüş yaş 33 komik bi duruma düşmek istemiyorum.Siz ne önerirsiniz?çoookk teşekkürler

  • Merhaba,

   Öncelikle yaşınızın ortodontik tedaviye engel olmadığını belirtmek isterim.Hastamız istekli olduğu, diş ve çevre dokuların uygun olduğu sürece her yaşta ortodontik tedavi yapılır.

   Size zamanında önerilen alt çenenin ön arka yönde düzeltilmesi için yapılacak cerrahi işlemin yerini, şimdi önerilen üst çenedeki yatay yöndeki genişletme işlemi karşılamaz. İkisi de farklı yöndeki ve farklı çenelerdeki müdahalelerdir.Muayenenizi yapmadan size nasıl bir işlemin gerekli olduğunu söylemem mümkün değil. Yolunuz İstanbul’a düştüğünde bekleriz.

 7. 1999 doğumlu oğluma ait diş filimlerini ekte gönderiyorum. Fazladan görülen dişler için izlenmesi gereken yol hakkında yardımcı olmanızı diler,

  • Merhaba,

   Çocuğunuzdaki diş fazlalıkları akademik olarak ilgi çekecek kadar fazla. Artı dişlerin belli bir plan dahilinde Uzman Cerrah eşliğinde alınması gerekiyor. Tabi ki böylesi zor bir ağızda tedavi planlamasını hastayı klınıkte görmeden söylemek zor.Ancak düşüncem tüm artı dişlerin, alt sol persiste süt dişinin alınması ve alt üst sol köpek dişlerinin ortodontik tedavi ile sürdürülmesi şeklinde

 8. Merhaba, benim üst ortadaki dişlerimden biri bundan 5 sene önce kaza sonucu biraz geriye gitti. yanındaki dişimde aynı şekilde yamuldu fakat o zaman ki doktorumun müdahalesiyle biraz olsun düzeldi. kanal tedavisi yapılması gerektiğini söyledi fakat o zaman yaptırmadık. şimdi ben bu görüntüden çok rahatsız oluyorum dişimin geride olması yanındakinin tam yerine oturmamış olması ve diğerlerinden biraz daha aşağıda olmasından dolayı rahatsızlığım var ve bunun giderilmesi için ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. diş tteli takmam gerektiğini öğrendim fakat diş teli takmadan sonuçta tek bi diş olduğu için daha kolay daha kısa süreli bir tedavi uygulanabilir mi? ilginiz için çok teşekkürler.

  • Merhaba,

   Travmaya bağlı ön dişlerinizdeki bozukluk sandığınız kadar kolay düzelemeyebilir.Ankiloz dediğimiz dişin kemiğe yapışması ve ortodontik tedavi ile hareket ettirilememesi olasılıklar dahilinde.
   Kesin teşhis konulması için detaylı radyolojik ve klınik muayene gerekir.

 9. Merhaba Cüneyt bey,
  Ben tıp fakültesinde okuyan 22 yaşında erkeğim. Sorunum alt çene ileriliğidir.Küçüklükten kaynaklanan bir problem sanırım.Gün geçtikçe kendini gösterdi.Yan profilden ve gülüş olduğu zaman kendini gösteriyor.Alt çenedeki dişler üste oturmuyor.Yani üst çenedeki dişlerin hemen sonrasında alt çenedeki dişler başlıyor.Arada boşluk yok. Üst dişler inci gibi ama alt dişler çarpık.Birbirine giriş durumda. Ne yapacağım konusunda fikirsizim.. Böyle buradan da ne kadar yardım edebilirsiniz soru işareti aslında.. Ama çaresizce danışayım dedim.

  • Merhaba,

   Yazınızdan anladığım kadarı ile mandibuler prognati sorunu yaşıyorsunuz.Alt dişlerinizdeki çapraşıklığın nedeni dişleriniziz söz konusu bozukluğa uyum sağlama mekanizmalarından kaynaklanmaktadır.
   Ortodontik tedavi olmanızda yarar var , ücretsiz muayeneniz için her zaman klınığimize bekleriz

 10. Mrb cüneyt bey yaşım 35 alt çenem uzun ve hafif yamukluk var bende tedavi olmak istiyorum ama eşim istemiyo faydasını görmezsin maddi anlamdada sorun yaşıcagımızı belirtiyo tedaviden kesin sonuç alabilirmiyim şimdiden teşşekkürler

  • Merhaba,

   Yaşınız ortodontik tedavi için bir engel değil.Klınığimiz hastalarının %70’i erişkin ve siz yaştalar,genelde erişkin tedavilerimiz 8-10ay sürmektedir.Ücretsiz muayeneniz için klınığımize bekleriz.

 11. Slm hocam ben bi kactene hastaneye gittim dediler ki dişlerine tel takimasi gerek ve çift çene ameliyatı olman lazım ben ameliyata evet dedim de tel taktirmak istemiyorum acaba tel taktirmadan ameliyat olurmu ilginiz için teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Ameliyat sonrasında çenelerin doğru kapanışa getirilip sabitlenebilmesi için ameliyat öncesinde yaklaşık 6 aylık ortodontik tedavi uygulanması gerekir.
   Ameliyat sonrasında da yine yaklaşık 6 aylık ortodontik tedavi ile kalan bozukluklarda düzeltilerek çenelerin kapanışı ideal hale getirilip tedavi bitirilir.Ortodontik tedavi olmadan sadece cerrahi yaptırmak hata olur.İstenilen tedavi sonucu alınmaz, hem de ortaya çıkan sonuç kalıcı olmaz.

 12. Merhaba.Ben 22 yaşındayım ve ordotondi tedaviye başlıcam öncelikle ön dişiminin birinde çarpıklık var ve köpek dişlerim süt dişlerimmiş ve hala atamamışım bi taneside alttan gelmeye başladı.Üst çenemde darlık ve çene yamukluğu var dişlerim üst üste oturmuyo dış görünüştende ağzımda bir yamukluk gözüküyor estetik açıdan hiç hoş görünmüyor.Uzmanla görüştüğümde öncelikle gömülü 20lik dişlerim çekileceğini daha sonra üst çene genişletme ameliyatı yapılıp tel takılacağını söyledi, alttan gelen kendi dişiminde bir aparatla yerine getireleceği söylendi.Ama sizinde yorumlarınızı okudum çene ameliyatının herkese kolayca yapılamıcağını söylüyorsunu.Çok kararsız kalmış bir durumdayım sizce napmalıyım çene ameliyatı olmadan tel ile bu sorunlarım çözülebilir mi

  • Merhaba,

   Diğer yazılarımda da defalarca söylediğim gibi 25 yıldır ortodontik tedavi yapıyorum toplasan 20 hastada üst çene genişletmesine ihtiyaç duymuşumdur ve bunların hiç birine genişletmeyi kolaylaştırmak için ameliyat uygulanmamıştır.Dolayısı ile sizinde ameliyat ihtiyacında olduğunuzu sanmıyorum. Alt üst takılacak sabit tellerle sorununuz hallolacaktır. Ücretsiz muayeneniz için klıniğimizden istediğiniz zaman randevu alablirsiniz.

 13. Merhaba doktor bey benim sağüst köpek dişimin arkasındaki dişlerimde köprü ve kaplamalar var sol üst köpek dişimde yukardan çıkmış estetik olarak pek hoş degil kaplamalım oldugu halde tel taktırabilirmiyim yaşım 25 çok teşekür ederim simdiden

  • Merhaba,

   Dişleri düzeltirken uyguladığımız telleri protezli dişler üzerine de farklı yöntemlerle takabiliyoruz.Böylece protez taşıyan hastalarımıza da ortodontik tedavi yapabiliyoruz.

 14. Merhaba cüneyt bey. 22 yaşındayım. Üst sol taraftaki köpek dişim sağ tarafa, ön dişimin yanına doğru çok hafif yamuk. Alt ve üst dişlerim bence gayet düzgün ama tek bir diş beni çok rahatsız ediyor hatta bu yüzden gülemiyorum. :((( Kısa bir süre sonrada nişanım olucak. Tel taktirmak istemiyorum zaten maddi açıdan sıkışığım. Bu şeffaf çıkarılabilen plakaların (insvallingti sanirim) fiyatini öğrenmek istiyorum. Ya da bu olmazsa başka hangi yöntemle düzeltilebilir ? İnceltme kaplama vs olur mu ? Teşekkürler..

  • Merhaba,

   Dişlerin düzeltilmesi için bozukluk şiddetinin miktarına bakmaksızın, alt ve üst diş kavisinin bir bütün halinde düzeltilmesi için ilgili diş kavsinin tümüne tel takılır.
   Şeffaf plaklar genellikle ortodontik tel fiyatından daha yüksektirler. Ancak basit bir bozukluk ise birkaç aylık tedaviler yeterli olmaktadır.
   Muayenenizden sonra tam olarak kaç ay olucağınızı size söyleyebiliriz.

 15. Üst dişlerim öne doğru buda yay şeklini andırıyor gülüşümü bu yüzden kötü gözüküyor tedavi için tel takdırmak mı gerekli telin süresi ne olabailir cvp alabilirsem sevinirim şimdiden teşekürler

  • Merhaba,

   Dişsel bozuklukların ve diş kavisinin düzeltilmesi için ortodontik tedavi yani tel takılması gerekir.Tedavi süresi bozukluğun miktarı ile doğru orantılıdır.Sizdekinin süresinin ne olacağını görmeden söylemem mümkün değil.Ücretsiz muayeneniz için klıniğimizi her zaman arayabilirsiniz.

 16. Merhaba doktor bey ismim fatih, lise son öğrencisiyim Mayıs ayında 18 Yaşıma Gircem, ön dişlerim çarpıklığı için diş hastanesine gittim ve diş teli için sıra aldım fakat ordaki diş doktorları alt çenemin geride olduğunu söylediler ve kuşkulandım tabiki, ordan çıkınca özel diş hastanesine gittim o da aynı şeyi söyledi alt çenen geride ameliyat olman lazım dedi, başka biryere gittim yine aynısını dediler. bende ameliyattan korkuyorum biraz, sizden istediğim beni biraz bilgilendirin ameliyat hakkında ?

  • Merhaba,

   Alt çene ameliyatı hakkında benim web sitemden bilgi alabilirsin.Genelde sagital split osteotomi ameliyatı yapılır.Ancak seni ameliyat hakkına bililendirmek’ten ziyade gerçkten ameliyata ihtiyacın varmı bunu anlamak isterim,ücretsiz muayenen için klıniğimizden her zaman randevu alabilrsin.

 17. 25 yaşındayım 20 lık alt dişlerim gömük olduğu için koku yapıyor Kalbimden dolayı Komedin kullanıyorum çekilmeden dolgu vs. ile 20 lik dişlerimin kurtulması mümkün mü?

  • Merhaba,

   Merhabalar; Gömük 20yaş dişleri koku yapmaz yarı çıkmış yada çürümüş olabilir doktor çekim dedi ise dolgu ile kurtulmaz.Çekim öncesinde komodin kullanımını 3gün önceden bırakmanız lazım..

 18. Selam benim eşim dişleri hani nsl derler tavşan diş gibi üst çene önde buda onun piskolojisini etkiliyor. nsl bi tedavi uygulayabiliriz yardimci olursaniz sevinirim... Tşkler

  • Merhaba,

   Genelde bu tabiri çok duyuyoruz.Tahmi ediyorum eşinizin üst dişleri yada üst çenesi önde ama üstler normal yerinde ve sorun altta olup , alt diş ve çene de geride olabilir. Hatta , kafanızı biraz daha karıştıralım, ikisi birden de gelişebilir.
   Bu durumun ayrımını yapıp gerekli tedaviyi önerecek kişi ise ortodontisttir.

   Muayene olmanızı tavsiye ederim. Ortodontik tedavide yaş sorundeğil. Eşinizin psikolojisini bozduğunu düşündünüz bozukluklar düzeltilecektir, endişelenmeyin.

 19. Slm ben 15 yaşındayım üst çene öndeki iki diş birbirinin üsttünde doktora gittik çene darlıgı var ve büyüdükçe düzelir dediller sizce düzelirmi çabuk düzelmesi için ne yapılabilir

  • Merhaba,

   15 yaşında, çapraşıklık sorunu ile doktora gittiniz ve o da size büyüyünce düzeleceğini söylediyse ''yanlış''.
   Bir ortodontiste gidin.
   Bu yaşınızdan sonra yatay yönde çene genişlemesi beklenmez ve kendiliğinde düzelme olmaz.

 20. Merhabalar iyi çalışmalar 17 yaşındayım sağda tarafta diş üstünde diş çıktı ve çıkan dişim büyüdü ve kötü bir görünüşü var büyüdü ve altında kalan dişim sallanmaya başladı ne yapablirim ?

  • Merhaba,

   Bazen senelerce gömük kalmış dişler sürmeye başlayıp beklemediğiniz bir yerden sürebiliyorlar. Tavsiyem bir dişhekimine hatta mümkünse bir ortodontiste gidip muayene olmanız. Röntgen çekilerek teşhisiniz konur ve tedavi planınız yapılır.

 21. Hocam meraba benim üst çenem dar ve elmacık kemiğim belirgin değil bu yüzden yanaklarım çökük gözüküyo bu sorunu üst çene genişletmesiyle halledebilir miyim hızlı bir şekilde (yaşım 25 üst ön dişlerde köprü olması bu tedaviye engel olur mu)

  • Merhaba,

   Yumuşak dokunuzdaki sorunlarla dişsel olanları birbirinden ayırmak gerekir.Yani yanaklarınız çökük diye üst çene genişletmesi yapmak söz konusu değildir. Çenelerinizin kapanışında bir sorun yoksa yanak dokusunun dolgusu farklı yöntemlerle yapılabilir.