Cevaplanan Sorular - Soru Sor

Soru SorunCevaplanan Sorular

 1. Doktor beyben 6-7 aydır baş ağrısı çekiyorum. Doktorlar bir şey bulamadılar fakat yemek yerken çenem kütlüyor sabah kalktığımda da ağzımı açarken hafif çene ekleminde ağrı oluyor. bunlar birbiriyle bağlantılı olabilir mi bu baş ağrısından ne zaman kurtulacağım hayatımı yaşayamıyorum lütfen bir akıl verin. Teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Yazınızdaki yakınmalarınız çene eklemi sorunu yaşadığınızı gösteriyor.
   Eklemde ağrı , tıkırtı, açma zorluğu , başa ve boyuna hatta sırta yayılabilen ağrılar çene eklemi rahatsızlığınızın belirtileri.

   Muayenenizin yapılarak uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir. Tahmininizden basit yöntemlerle bile sorun çözülebilir.

 2. Cüneyt bey benim dişlerimde yamukluklar var ayrıca üst dişlerim biraz arkaya dogru ve alt çenem içe doğru bu beni çirkin gösteriyor. birçok kişinin agzına dikkat ettim dişleri benimki gibi içe doğru değil. Dişlerimi ve çeneme kemiğimi düzelttirmemle Görüntü güzel olabilir mi merak ediyorum. Yani kendini belli edecek kadar iyi bir tedavi mümkün mü ?

  • Merhaba,

   Söz konusu çapraşıklıklarınızın ve yamuk diye bahsettiğiniz çenelerinizin düzeltilme yolu ortodontik tedavidir.
   Ortodontik tedavinin yeterli olmadığı durumlarda plastik cerrahi ile işbirliği yaparız.

   Tedavi sonrası görüntünüzün nasıl olacağını da görsel yöntemlerimizle size sunarız. Tek yapmanız gereken muayeneye gelmek :)

 3. Cüneyt hocam. Ben tam 20yaşındayım ve korkuyorum çünkü sağ 20lik dişim + alt 5 numaraları dişim çekildi.
  önümüzdeki seansta da bu kez sol 20lik dişim +alt 5 numaralı dişim çekilecek.
  alt çenem de biraz geride. yamukluk problemin çok olmamakla birlikte 20lik dişlerin alt önleri ittirmesinden kaynaklı birkaç eğrilik var.
  ben klasik metal yöntemini istemiyorum damon yöntemiyle takılmasını istiyorum tellerin ama şimdi benim 5 numaralı dişlerimi çektiler :( hala damon taktırma şansım var mı?

  • Merhaba,

   Çekilen dişlerinizi ortodontistiniz yönlendirdiyse bir sorun olacağını sanmıyorum.
   Yalnız burada ilgiç olan bir konu var !!
   Klasik tedavi değil Damon istediğinizi söylüyorsunuz , bu bana çok ilginç geldi.Tam bir kafa karışıklığı yaşıyorsunuz ve bu ne yazık ki sizin değil sizi tedaviye yönlendirenlerin gereksiz bilgilendirmelerinden kaynaklanıyor.
   Şunu bilmenizi isterim ki , tedavinin kalitesini belirleyen en önemli unsur doktor unsurudur.
   İkincil olarak kullanılan malzeme ve teknik gelir ki bunu da dr seçer.
   Hela damon istemeniz çok ilginç, yapılacak olan sabit ortodontik tedavide kullanılacak braket markasından bahsediyorsunuz ki bu tam bir dezenformasyon.
   Sonuçta dr a güvenin ve önerdiği sisteme tabi olun derim.

 4. 5.5 yaşındaki kızımın dişi bu şekilde çıktı süt dişleri halen sallanmıyor. süt dişlerinin çekilmesi gereklimidir

  • Merhaba,

   Alt sağ sol 1. kesici dişlerini çektirirseniz zamanla dilin etkisi ile içten çıkan dişleri öne doğru geleceklerdir.

 5. Merhaba;benim üst çenem biraz önde ve daha öncelerden ağzımı açıp kaparken ötüyordu .Son bir aydır ağzımı çok az açabiliyorum bir ekmeği ısırmak için açtığımda dahi ağrı yapabiliyor. Artık korkmaya başladım bu hastalığın tedavisi var mı ? Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Alt çenenizin önde olması kapanış bozukluğunna neden oluyor ve bu da çene ekleminizde sorun yaratıyor.
   Ciddi bir sorun yaşıyorsunuz. Ne yazıkki tedavi edilmedikçe zamanla artma gösterebilieck bir sorundur çene eklemi sorunları.

   tavsiyem bir an önce tedavi planlamanızı yaptırmanız. Geçmiş olsun.

 6. Merhaba doktor bey ben ortodontı tedavı için arastırma yapıyorum ve fıyatlar cok yuksek maddi durumum da cok ıyı olmadıgı ıcın dıslerımı yaptıramıyorum .fıyatlar muayene olmadan bellı olmuyo o yuzden muayene fıyatınızı ogrenmek ıstıyorum ve ortodontıde taksıt ımkanı varmı yanıtlarsanız cok sevınırım .ıyı gunler

  • Merhaba,

   Ortodontik tedavilerin pahallı olmasının sebebi tedavide kullanılan aygıtların pahallı ve tedavi süresinin uzun olmasıdır.

   Ben muayene ücreti almadan hastalarımı bilgilendiriyorum.Zaten bu esnada ücretlendirme de konuşuluyor. Her zaman taksitlendirme imkanı oluyor.

 7. Merhaba doktor bey.Yaşım 18.Üst sağ taraftaki köpek dişim yan dişin üstüne kaymış durumda onun yanındaki dişte bunun kadar olmasa da hafif bir yamukluk söz konusu.sol tarafta çok az miktarda diğer dişin üstüne kaymış.O sorun değil ama sağ taraftaki dişim öyle çok belli olmasa da beni çok rahatsız etmekte. Lingual teli sadece önde ki 6 dişe uygulamak mümkün mü acaba? Fiyatı ne kadar olur? Yardımcı olursanız çok sevinirim .

  • Merhaba,

   Dişlerinizdeki sorun az bile olsa genellikle tüm dişlere tel uygulaması yapılır.
   Telin lingual olması az sayıda dişe yapılmasını gerektirmez. Pahallı bir sistemdir.
   Biz genellikle 3M in incognito 'sunu kullanırız ve pahallıdır. İyi bir ligual tedavi için bu göze alınmalıdır.
   Ama seramik braketlerle aynı tedaviyi 4 te bire yapmak olasıdır !!

 8. Alt çene genişletme operasyonu geçirecem fakat bazı şüphelerim var. Konuşmamı ne derecede engeller ve iş hayatımda bana zorluklar çıkartabilir mi? Teşekkürler

  • Merhaba,

   Bu soruyla çok sık karşılaşıyorum.
   Ben 25 senedir sadece ortodonti yapıyorum ve hiç bir hastama üst çene genişletme ameliyatı yaptırmadım.
   Bu ameliyat moda galiba herkes bu sorundan bahsediyor.
   İşin doğrusu , işini bilen dr bu operasyona çok çok az ihtiyaç duyar.
   sizinki gerçek bir gereksinim mi bilmiyorum.

 9. Merhaba 25 yaşında ortodonti tedavisi görmesi gereken bayanım ama normal teller yerine görünmeyen yada şeffaf tel taktırmak istiyorum yaklaşık olarak fiyat konusuna bilgi verirmisiniz

  • Merhaba,

   Alternatif estetik uygulamalar her zaman daha pahallı ve tedavi süresi daha uzun uygulamalardır. Fakat hastalarımızın sıklıkla tercih ettikleri seramik braketlerle tedaviler hem uygun fiyatlı , hem de hızlı tedavi süreleri ile genelde tercih edilmektedir. 4000 - 4500 tl civarında yapılmaktadır./p>

 10. Sadece önde bulunan 2 dişimin eğriliğinden dolayı kaynaklanan sorunlar yaşıyorum . Sadece ön 2 dişe tel takılma imkanı var mı ? diğerleri fazla eğik deyil . Teşekkürlerimi rica ediyorum iyi çalışmalar.

  • Merhaba,

   Bu soruyu oldukça çok duyuyorum.
   Sorun birkaç dişte olsa bile biz daha fazla dişe tel takmak zorunda kalıyoruz.
   Şöyle düşünün diziyi bozan bir sorun olduğunda hepsi yani bütün diş kavisi bundan etkileniyor.

 11. Merhaba ben şeffaf tel taktırmayı düşünuyorum dişlerim dümdüz problem yok ama sadece ön dişimin arası açık. Bana orta etin almısması gereltigini söylediler sonrasında daha açılmasın diye. Acaba dogru mu diye fakat güvenemedim .

  • Merhaba,

   Anladığım kadarıyla üst dişlerinizin arası sarkık olan frenilum nedeniyle açık.
   Bu durumda ortodontik tedavi ile dişlerinizin arasını kapatıp sonra frenektomi dediğimiz , oradaki sarkık dişeti parçasının alınması gerekir.
   Bu işlem arzu ettiğiniz gibi şeffaf tellerle de yapılabilr.

 12. 18 yaşındayım tel taktırmayı düşünüyorum.. görüntüden dolayı metali istemiyorum şeffaf düşünüyorum sizce şeffaf tel kötümü ?

  • Merhaba,

   Şeffaf dediğiniz braketlerden en iyisi seramik olanlardır. Daha ucuza uygulanan plastik ve polikarbonat gibi materyaller de var. İyi ve kaliteli seramik braketlerle her tür tedavi gayet başarıyla yapılabilir.

 13. Merhaba 24 yaşındayım alt çenem üst çeneme göre arkada kalıyo ve ön dişlerimden biri yamuk uzmana gıttıgımde bana 2 seçenek önerdi.ya sadece ön dişi düzeltip aradakı mesafeyi az da olsa kapatırız ama çok farkeden bişi olmayacakmıs ya da diş eksiltme yöntemiyle ön dişleri arkanın sevıyesıne getırırız dedı sizce diş eksıltme yöntemı mantıklı mı yanı saglam dişlerı çektırmekk de bıraz tuhaf geldi bana ne yapacagımı bilemedım

  • Merhaba,

   Ortodontik tedavi amacıyla diş çekimi sıklıkla gerekebiliyor. Zaten çapraşıklığın oluşma nedeninin yer darlığı olduğunu düşünürsek,yer elde etmek için '' eğer şartlar uygunsa ve hastanın tedavisi için gerekli ise '' diş çekimi isteriz. Ancak anlattığınız hikayede ters olan tek şey çekim kararının size bırakılması ?

 14. Merhaba 18 yasindayim. 1. Büyük azimi 3 4 yil once cektirdim tel tedavisiyle o boşluğu kapatmak mumkun mu ya da implant mi gerekli uzun zamandir bos kalmasi ilerde bana sıkıntı yaşatir mi dislerim de carpik ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba,

   Derin örtülü kapanışlar ortodontisti en çok uğraştıran bozukluklardandır. Ancak işlem başında sadece ortodonti ile yada ortognatik cerrahi ile tedavi yapılacağı hastaya bildirilmeli diye düşünüyorum. Yani ameliyat kararı hasta için sürpriz olmamalı. Deep overbite'tın cerrahi tedavisi ise çoğu zaman çift çene yapılabilir. Ancak , çenelerde arka tarafta yükseltme yada önde gömme şeklinde yapılacak cerrahi işleme karar vermek yani teşhis ve tedavi planlaması çok önemlidir.Sorununuzun cerrahi olmadan düzeltilip düzeltilemiyeceğine dair fikir beyan etmem ise sizi görmeden mümkün değil.

 15. Merhaba, ben 27 yaşındayım ve deep overbite problemim var. 3 aydır tel kullanıyorum, fakat son randevumda doktorum daha fazla ilerleme olmayacağını, dişlerimin dogru pozisyonu alıp dudaklarımın kapanması için çift çene ameliyatı olmam gerektiğini söyledi. Çok araştırdım, bu problemde uygulanan tedaviler benimkinden çok farklı ve daha kötü pozsyonda olan çeneler tel ile düzeltilmiş. Benim için de bu mümkün müdür? En azından ameliyata yakın bir sonuç elde edilebilir mi? Şimdiden teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar.

  • Merhaba,

   Çekilmiş olan büyük azı dişinizin yeine mutlaka bir diş yapılmalıdır. Yapılmadığı sürece dişleriniz çekim boşluğuna doğru devrilip uzayacaklar ve protez yapılması zorlaşaktır. Süreç böyle devam ettiğinde ise sorunlarınız katlanarak artacaktır. tavsiyem ortodontiste uğramanız.

 16. 27 yaşındayım.Gece uyurken birçok defa dişlerimi sıktığımın farkına varıp uyanıyorum.Tekrar uykuya dalarken bana göre gariptir ki yorganı veya yastığı ısırarak rahatça uyuyorum sabah ağrım olmasın diye.Özellikle akşamları tüm yüzüm ve bilhassa şakaklarım zonklama şeklinde ağrıyor.Alt ve üst ön diş grubum fazlasıyla yamuklar ve bazıları içe doğru bazıları dışa doğru çapraz bakıyorlar.Yazınızda bir çok sebebi olabileceğini söylemişsiniz.Peki ben şimdi ne yapmalıyım,hastanelerin hangi branşına bakılmalıyım.KBB yi bakıldığımda bir sorun olmadığı söylenmişti daha sonra tekrar gitmedim hastaneye.

  • Merhaba,

   Ciddi bir eklem sorunu yaşıyorsunuz. Dişhekine yaptırtacağınız gece plağı sizi rahatlatacaktır. Ancak sonrasında , sizdeki eklem sorununun nereden kaynaklandığının tesbit ve tedavisi gerekir. yoksa plak kullanımından sonra geçmiş olan ağrılar yeniden başlar.

 17. Ben 19 yaşındayım benım üst ön dişlerim aralıklı bunu nasıl tedavi ettirebilirim

  • Merhaba,

   Dişlerinizin aralarının açık olması neden kaynaklanıyor acaba ?
   Dişlerinizde eksik olabilir
   Dişlerinizin genişlikleri az olabilir
   Eksen eğimleri artmış olabilir
   Karşı çenenizdeki dişlerden kaynaklanabilir
   Vs gibi birçok neden sayabiliriz.
   Doğru teşhis edilip tellerle tedavisi rahatlıkla yapılabilir.

 18. Dişlerimde sorun yok ama ben diş telinin güzel göründüğünü düşünüyorum ve takmak istiyorum diş hekimine bu şekilde desem tel takarmı??

  • Merhaba,

   Bu da ilginç. Yani dişlerinizde bozukluk yok ama güzel görünüyor diye tel takmak istiyosunuz :)) Şaka bir yana böyle istekler ender de olsa görülüyor.Ama ben gereksiz yere tel takılmasını doğru bulmam ve önermem.

 19. Merhabalar Cüneyt bey,ben 54 yaşında bayanım,benim sorunum alt çenemdeki kemiğin büyümesi,doktora gittim bu senin yapın istiyorsan ameliyatla küçültürüz dedi ,fakat artık protez yaptılarımıza bile böyle bir işlem uygulamıyoruz deyince, bende bu işlemin çok zor olduğunu düşünerek üzülüyorum,sizden ricam bu kemik neden 50 yaşından sonra büyümeye başladı?(çocukluğumdan beri varsa) ,amaliyatı çok zormudur?kalsiyum hapı içmem bunu büyütürmü?beni aydılatırsanız çok sevinirim ,saygılarımla.

  • Merhaba,

   Yanlış anlamadıysam alt çenenizin öne doğru büyüyüp uzadığını söylüyorsunuz.Erişkin dönemde bu tür çene büyümelerini ciddiye almak lazım. Bir üniversite kliniğine müracaat etmenizi ve gerekli tetkiklerinizin yapılmasını öneririm. Hipofizdeki değişiklikler ve tümoral etkenler incelenmeli.

 20. Merhabalar benim on dislerimde carpiklik var tedavisi icin doktora gittim kisa zamanda yapilmasini istedim lamina yontemi uygun degil bi tane disim fazla geride oldugu icin. tel disinda yapilacak tek sey protez benimde kafamda sadece bu var nasil olur ne olur ne biter butun samimiyetinizle sizi dinliyorum simdiden tesekkur

  • Merhaba,

   Dişlerinizdeki çapraşıklığın tellerle düzeltilmesi en uygun yoldur.
   Dişleriniz kesilmeden, ağzınıza protez girmeden kendi dişlerinizin düzeltilmesi en sağlıklı yoldur.
   Sorun sadece ön dişlerse tedavi süresi de çok uzun olmaz.

 21. Merhaba 26 yaşındayım açık kapanış bozukluğu sorunum var muayene olduğum bir ortodontist 2üst 2 alt dişimin çekildikten sonra tel takılıp tedavi olabileceğimi söyledi dişlerim çekilmeden de tel takılamaz mı yani tedavi olamaz mıyım eğer dişlerim çekilirse çiğnemekte sorun yaşarmıyım birde tel tedavisi için lingual teknik uygulanabilirmi yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,

   Özellikle açıklık vakalarında diş çekimi sıklıkla önerilir.Çekim yapıldıktan sonra yemek yemeniz , beslenmeniz etkilenmez. Tabii ki tedaviniz lingual teknikle de yapılabilir.Ancak pahallı bir yöntem olduğunu unutmamak gerekir.