Cevaplanan Sorular - Soru Sor

Soru SorunCevaplanan Sorular

 1. Merhaba ben 25 yaşındayım ve benim alt çenem biraz önde ve ben bu durumdan rahatsızım. Ortodonti tevadisi ile bu durum düzeltilebilirmi. Bir sorumda ağız dışı apareyler ergenlıkten sonra etkılı sonuçlar veriyor mu? Mailime cevap verirseniz sevinirm. Teşekkürler

  • Merhaba,

   Alt dişlerinizin hafifçe önde konumlandığını belirtiyorsunuz, ortodontik tedavi ile düzeltilmesi çok olası.

   Ağız dışı aygıt kullanımı ise erişkinde hem zor, hem işe yaramaz ,hem de komik olur herhalde :) Muayenenizi yapabilirsek sizi daha iyi aydınlatabiliriz.

 2. Merhabalar hocam. Oda arkadaşım uyurken dişlerimi gıcırdattığımı söyledi. 2 gün önce yemek yerken çenemin sağ tarafında ağrı oluştu. Şuan çenemde ağrı yok fakat ağzımı açıp kapatırken çenemin sağ tarafından hafif çıtırt diye ses geliyor. Kuzenim diş hekimi onu aradım ve durumu söyledim. Bana günde 1 tane tok karınına etol fort 400 mg ilaç içmemi söyledi ilacın endikasyon kısmında romatoid artrit yazıyor sanırım bu çene ile ilgili. Merkez hastaneye 70 km uzaktayım şuan için doktora işlerim sebebiyle gidemiyorum. Sizce bu ilacı kullanmalı mıyım? Cevabınızı bekliyorum.

  • Merhaba,

   Merhaba,sizin , muayene etmeden kesin söyleyemeyeceğim neden yada nedenlerden dolayı eklem probleminiz var.
   Anladığım kadarıyla ulaşımı zor bir yerdesiniz. Size en yakın dişhekimine gidip ''gece plağı'' yapmasını isteyin.

   Bunu da 3 ayı geçmeyecek şekilde geceleri kullanın. İlacı da bırakın. Çözüm değil.

 3. Ben 25 yaşındayım. Ocak ayında üst çene genişletme aparatı takıldı,nisan sonunda çıkarılıp ortodonti tedavisine başlanacak.. Benim merak ettiğim dişetlerimde de çekilme var. Bu tedavilerden sonra düzelme olur mu? Yoksa onun için ayrı bir tedavimi görmem gerekecek? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Dişeti problemlerinizin tedavi öncesinde yapılmasında yarar var. Periodontolog ile görüşmeniz gerekir. Esasen tüm tedavi senronizasyonunuzu ortodontik tedavinizi yürütecek dr yapmalı diye düşünüyorum. Bu arada genişletme apareyiniz sabit ise, 3 ay rpe (hızlı üst çene genişletmesi) uygulanması da ilginç.(mantığına ters hızlı ) takıp çıkarılan damaklarla tedavi yapılmaya çalışılıyorsa erişkinlerde bu da uygun değil.

 4. 35 yaşındayım alt çene ön dişlerimde yoğun sızım var. Aynı zamanda son yıllarda çapraşık oldu. Bulunduğum şehirde dr gittim. Ön iki dişte kökte erime başlangıcı. Çok endişeleniyorum nasıl bir yol izlemeliyim. Erimenin sebebi nedir. Yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba,

   Muhtemelen periodontal yani dişeti problemleriniz var ve zamanla da dişleriniz bozulmuş. Ya da kapanış probleminiz var. Ve travmatik yani ön dişlerinizin birbirine çarparak kapanışı söz konusu. Her iki halde de uzman muayenesi şart.

 5. Selam Doktur. Men Azerbaycannan. Bizim çocuk 45 günlükdü, çocukta tavşan dudak problemi var, biz onu aradan kaldirmaq ucun bilmiyoruk ne yapak. İsterik Türkiye gelek. Sizin yardımınıza ehtiyacimiz var.

  • Merhaba,

   Çocuğunuzun yarığı sadece dudakta mı , yoksa damak bölgesin de de var mı? Damakta varsa nereye kadar devam ediyor bunları bilmek lazım.

 6. Dişlerime tel taktırmak istiyorum yaşım 37. Fakat işimden dolayı gözükmesini istemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba,

   Yaşınız ortodontik tedavi için hiç sorun değil. Kliniğime tedavi için müracaat eden hastaların % 70 i erişkin.
   Erişkin ortodontisi için çok çeşitli alternatifler var. Yani isterseniniz görünmeyen tellerle tedavi , tel istemezseniz de şeffaf plaklarla tedavi mümkün olabilir. Ama doğru tedavi tekniğini size önermek için muayene olmanız gerekiyor.ilk muayenizi tanışma ve bilgilenme toplantısı olarak değerlendirebilirsiniz.

 7. Merhaba.. Dişlerimde çok fazla problem var. Tel takılması gerekiyor. 20'lik dişlerim çıkmasıyla dahada kötüleşti tedavi için en kısa süre ve ne kadar sürüyor genel olarak tabi.

  • Merhaba,

   Merhaba,erişkinlerde tedavi genelliıkle 8-10 ay arası sürer. Ayda 1 kontrol vardır.

 8. Araştırmalarıma göre tek taraflı çiğnemeden kaynaklanan asimetri sorunu var yüzümde. Küçükken dişim ağrıyor diye sol tarafım yerine genellikle yemek yerken sağ tarafımı kullanıyordum. Şu an 17 yaşındayım ve aslında çok da belli olmayan fakat beni estetik açıdan rahatsız eden bir asimetri oluştu çenemde. Yani sağ tarafım, sol tarafa göre daha şişik, daha gelişmiş ve daha güzel duruyor.Ufak bir internet araştırmasıyla sağ taraftaki kasların sol taraftakilere göre daha gelişmiş olduğunu öğrendim. Sizce herhangi bir cerrahi müdahale olmadan çözülebilecek bi sorun mu bu? Bu sorunun düzelmesi için bir diş hekimi veya ortodontiste başvurmalı mıyım ve acaba bu sorunun bir tedavisi, ilacı, her ne olursa mevcut mudur? İlginiz için teşekkürler.

  • Merhaba,

   Sözünü ettiğiniz asimatri ,kapanış bozukluğunuz nedeni ile de olabilir. Doğru teşhis ve tedavi planlaması için bir ortodontiste danışmanızda fayda var.
   Cerrahi müdahale olmadan da , uygun tedavi yöntemleri ile asimetrisini düzelttiğimiz çok olgumuz olmuştur.

 9. 26 yaşındayım dişlerimle ilgili ortodontik sorunlarım var ve uzun zamandır tedavi olmak istiyordum. Fakat hiç cesaret edemedim. Tedavi ne kadar sürecek estetik olarak görünüşte çok sorun olacak mı gibi birçok soru var aklımda. Bir de bana maliyeti ne olacak? 17 yaşında iken gittiğim doktor üst çenemin darlığından kaynaklandığını ve tedavinin uzun süreceğini söylemişti. Sizden bu sorumlarımla ilgili cevap bekliyorum. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Ortodontik tedavi için büyük bir cesarete ihtiyaç yok.
   Uygulaması gayet basit, acısız bir işlem. Kontrolleri genellikle ayda bir.
   Erişkinler için estetik bir çok alternatif var. Çok zor olmadıkça da erişkin tedavileri genelde 8-10 ay arası sürer.
   Umarım sorularınıza yanıt verebilmişimdir.

 10. Ben geceleri dişlerimi gıcırdatıyorum. Bir aya yakındırda sanırım yanaklarımı çiğniyorum, bu da yanaklarımda ağrı ve morarma yapıyor. Tedavisi için ne yapabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba,

   Merhaba,basit bir gece plağı ile sorununuz en kısa yoldan çözülebilir.

 11. Merhaba ben 20 yaşındayım. Alt çenem biraz önde ameliyat ve ortodonti tedavi çok uzun sürüyormuş bu sürenin daha kısa olma ihtimalı var mıdır?

  • Merhaba,

   Genelde ortognatik cerrahi işlemlerde 6 ay ameliyat öncesinde , 6 ay ameliyat sonrası ortodontik tedavi yeterli oluyor. Çenem biraz önde diyorsun, cerahi işlemler biraz önde olan çenelerden ziyade daha fazla bozukluklarda tercih edilir , bilginiz olsun.

 12. Hocam iyi günler. Eşimin şiddetli bir biçimde çenesi ağrıyor, özellikle sabahları. Ağzını tam açamıyor. Benim en çok merak ettigim konu eşim 5 aylık hamile nasıl bir tedavi yöntemi uygulanabilir.

  • Merhaba,

   Merhaba ,eşinizde eklem rahatsızlığı olduğu kesin. Bu sorunun bir çok nedeni olabilir. Sitemde eklem rahatsızlıkları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
   Mutlaka iyi bir muayene ile sorunu nedeni tam olarak tesbit edilip ona göre uygun tedavi yöntemi belirlenmeli.
   Eşinizin hamileliği de gözönüne alınarak yapılabilecek basit ama etkili işlemler de var. ( ör. En basiti doğru yapılmış bir gece plağı ).

 13. Üst çene genişletmesi için kullanılan hyrax fiyatı tahmini ne kadardır acaba?

  • Merhaba,

   Tedaviniz bir tek vida ile bitiyormu? Vidanın fiyatını öğrenip ne yapacaksınız. Hyrax kullanılan bir ağızın mutlaka sabit ortodontik tedaviye ihtiyacı vardır. Ve anlaşılıyor ki erişkinsiniz, başarısız bir tedavinin sonu cerrahiye bile gidebilir. Sorununuzun çözümünü bir tek vidaya indirgemek yerine size uygun , doğru tedavi yönteminin nasıl olabileceğine odaklanmanızı öneririm.

 14. İyi günler 10 yaşında bir oğlum var. Üst çene de bulunan yan kesici dişleri yamuk ve santral ön kesici dişlerin üstüne bindi artı yan kesiciler ön dişleri o kadar sıkıştırmaya başladı ki ön kesiciler de üst üste binmeye başladı. Doktora gösterdiğimiz de bazı dişleri çekersek büyüme çağında dişler yerine oturur, ilerde tel takmaktan kurtulur dedi. Fakat oğlumun yapı gereği canı çok kıymetli. Artı kan korkusu var kan gördüğünde bayılıyor yanında acı ve iğne korkusu var. Bu durumundan ötürü böyle bir diş çekimi yaptırarak ebedi dişçi korkusu ile yaşamasını istemiyorum. Hipnoz yöntemi ile çocuğun dişlerinin durumuna bakarak bir tedavi uygulamanız mümkün mü? Mümkünse kaç seansta bunu yapıyorsunuz ve ücretleriniz nedir? İlginize teşekkür ederim. Saygılarımla

  • Merhaba,

   Çocuğunuzda anlattığınız kapanış sorunu, bizim deckbis dediğimiz , muhtemelen örtülü kapanışın da eşlik ettiği
   Bir ortodontik bozukluk. Böyle zamanlarda diş çekmekten özellikle kaçınırız ki, örtülü kapanış daha da artmasın diye.
   Yani belki de çekim ihtiyacı hiç olmayacak. Bunu size kesin söyleyebilmem için görmem şart.
   Arzu ederseniz onu hiç korkutmadan sadece muayenesni yapabiliriz.randevu için kliniği aramanız yeterli.

 15. Merhaba. Hocam bende siyah metal dolgu var. Bu dolguyu diş rengine çevirme şansımız var mı? Bir de ben sadece alt çene dişlerimin çarpık şekilde olduğunu düşünüyorum. Sadece alt dişlere tel takmak mümkün mü? Son soru olarak öndeki üst iki dişim tavşan dişi gibi bunlari kısaltma olanağı var mi? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Metal yani amalgam dolgular basit bir işlemle diş rengi dolgularla değiştirilebilir. Alt çenedeki çapraşıklıklarınız ve uzun olan üst ön dişleriniz ise ortodontik tedavi ile düzeltilir. Çapraşıklıklarınızın durumuna göre size farklı tedavi teknikleri, farklı süreler ve ücretler sunabiliriz. Muayeneye beklerim.

 16. Merhaba hocam başta soruları cevapladığınız için teşşekkürler. Benim sorum şu ben 24 yaşındayım konuşurken dişlerim birbirine çarpıyor. Tık tık şeklinde ses diye çıkarıyor. Alt çenemde gevşeklik varmış gibi konuşurken alt çenem orantısız kapanıyor. Azda olsa sağa yada sola doğru kayma oluyor. Bu yüzden dişlerim birbirine çarpıyor ve ses çıkarıyor. Bu sorun dişimden mi kaynaklanıyor yoksa çenemden mi? Estetik görünümü bir yana konuşurken dişimden gelen ses beni çok rahatsız ediyor. Bu sornum ameliyatsız ortodontiyle tedavi edilebilirmi? Şimdiden Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Yazınızdan anladığım kadarı ile çenenizi kapatırken , kapanış probleminizden dolayı erken temasların olduğunu düşünüyorum. Sözünü ettiğim erken kapanış noktaları da ses oluşturuyor. Sorununuzun ortodontik tedavi ile çözülmesi olasıdır. Ancak tüm söylediklerim tahminlerden ibaret. Kliniğimi ziyaret ederseniz size zevkle yardımcı oluruz.

 17. 2009 yılında dişim çekilirken çok derin uyuşturulduğu için bende bir korku oluştu. Yani ben acıdan veya iğneden korkmuyorum. Benim korkum uyuşturulma korkusu. Ağzımdaki uyuşukluk hissinden rahatsız oluyorum.Yani uyuşukluğun hemen geçmesini istiyorum. Yani panik oluyorum o anda. Geçenlerde bir diş çektirdim sadece jel ile. Akupunktur yönteminde iğne ile uyuşturulmadan diş çekimi yapılabilirmi? veya başka yöntemler nelerdir.Kendimi çok çaresiz hissediyorum. Sorularıma cevap verirseniz beni çok mutlu edersiniz. Çok teşekkür ederim. Saygılarımla,

  • Merhaba,

   Dişlerinizin estetik bir görünüme ulaşması tabii ki mümkündür. Ancak sözünü ettiğiniz ön dişlerinizdeki aşınmanın sebebi nedir , bu çok önemli.
   Sorunu tesbit edip, eğer bir uygulama yapılacaksa , en doğru bilgiyi almanız ancak muayeneniz ile ortaya çıkacaktır. İnternet sitesinden de gördüğünüz gibi muayenemiz ücretsizdir. Sizi bu konuda bilgilendirebilmemiz için randevu almanız yeterlidir.

 18. 2009 yılında dişim çekilirken çok derin uyuşturulduğu için bende bir korku oluştu. Yani ben acıdan veya iğneden korkmuyorum. Benim korkum uyuşturulma korkusu. Ağzımdaki uyuşukluk hissinden rahatsız oluyorum.Yani uyuşukluğun hemen geçmesini istiyorum. Yani panik oluyorum o anda. Geçenlerde bir diş çektirdim sadece jel ile. Akupunktur yönteminde iğne ile uyuşturulmadan diş çekimi yapılabilirmi? veya başka yöntemler nelerdir.Kendimi çok çaresiz hissediyorum. Sorularıma cevap verirseniz beni çok mutlu edersiniz. Çok teşekkür ederim. Saygılarımla,

  • Merhaba,

   Sizin paniğiniz uyuşukluk hissinizin uzun sürmesinden kaynaklanıyor. Yani işlem bittikten sora uyuşukluğunuzun da bitmesini istiyorsunuz , anladığım kadarı ile. Bu da mümkün . İntra ligamental anestezide iğnenin girmesini duymazsınız ve de uyuşukluğunuz işlemden hemen sonra geçer.

 19. Merhaba dr bey iki yıla yakın ortodonti tedavisi görüyorum. Alt çeneme braket takıldıkan birkaç ay sonra sağ çene eklem kısmında bir ağrı oluştu ve çene takılmaları var. Doktorum zamanla düzeleceğini söyledi fakat benim tedavim bitmek üzere. Ama çene ağrı ve takılmalarım geçmedi. Devam ediyor. Bununla ilgi bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  • Merhaba,

   2 yıldır tedavi gördüğünüzü söylüyorsunuz , tedaviniz öncesi eklem ağrınız yoktu ve sonradan oluştuysa mutlaka yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Dikkatli olun ve bu durumu doktorunuzla paylaşın. TEDAVİNİZİN EKLEM AĞRILARINIZ DEVAM EDERKEN BİTİRİLMESİNİ DE KABUL ETMEYİN. Geçmiş olsun…

 20. Merhaba dr bey benim sorum annemle iligi olacaktı. Yaşı 65 ağzında süreklı boğazına kadar inen yaralar olusuyor. Uzun süre iyileşmiyor iyileşşe bile arkasından hemen tekrarlıyor bunla ilgili birkaç hekime başvurduk fakat geçti gibi görünsede yine tekrarlıyor. Bize ne önerirsiniz. Yardımcı olursanız şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Annenizin sorunu olan aftöz lezyonlar için sanıyorum çokça dolaşıp, bolca fikir aldınız. Fakat hala sıkıntıları devam ediyorsa LİV HOSPİTAL ULUS ‘ da AĞIZ HASTALIKLARINDAN RANDEVU ALABİLECEĞİNİZ PROF DR SEMİH ÖZBAYRAK SON VE İYİ BİR TERCİH OLACAKTIR…

 21. Benim sorunum ön iki dişim arasındaki boşluk. Daha önce çok araştırdım laminate veneer yöntemi varmış. Bilmiyorum ama daha bi çözüm bulamadım. Ön iki dişim arasındaki boşluğu nasıl giderebilirim? Fiyat ve ne kadar etkili bilgi verir misiniz?

  • Merhaba,

   İki ön diş arasındaki aralık miktarı çoksa kapatmak için yapılacak laminateler de o oranda büyük olur ve iyi olamayabilir. Ortodontik tedavi ile dişleriniz kesilmeden , hareket ettirilerek kapatılabilir. Bu konuda en net bilgiyi muayene sonunda alabilirsiniz. Fiyatı görmeden vermek mümkün olmasa da size bir fikir vermesi için , kullanılacak tekniğe ve dişlerinizin bozukluğuna göre 1000-4000 arasında olabilir diyebilirim.

 22. Çene eklemi rahatsızlıklarını araştırırken rastladım size. Son 2 senedir çene eklemimde bozukluk ve ağrılar var. Alt ve üst çenem eşit kapanmıyor. Çok şiddetli olmasa da başımda ve çene etrafımda ağrılar var. Arada bir çenemden ses de geliyor. Ama çenemin görünüşü beni ağrılardan daha fazla etkiliyor. Bir hastanızı ameliyat denildiği halde ameliyatsız tedavi ettiğiniz ve hastanında bu tedaviden çok memnun kaldığı bir videonuzu izledim. Ben de kesinlikle ameliyat olmak istemiyorum. Alt çenenin üst çeneye göre geride olması ameliyatsız bir şekilde tedavi edilirmi ? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. İyi çalışmalar.

  • Merhaba,

   Anladığım kadarıyla kapanış bozukluğunuz ve buna bağlı eklem rahatsızlığınız var.Ameliyat gerektiren isketletsel bozuklukların ameliyatsız düzeltilmesinde uyumsuzluk miktarı önemlidir. Dolayısıyla muayenenizi yapmadan bir şey söylemem güç. Arzu ederseniz internet sitesindeki tel efonlardan üceretsiz muayene için randevu alabilirsiniz.

 23. Diş teli tedavim 5 ay önce bitti sonradan verilen plaklarım kırıldı. Doktoruma ulaşamadım ve dişlerimde hafif bozukluklar meydana gelmeye başladı. Ne yapabilirim?

  • Merhaba,

   Merhaba ,daha fazla vakit kaybetmeden mutlaka pekiştirme plaklarınız yenilenmeli. Yol yakınken plakların içine konacak itici zembereklerle ufak tefek bozulmalar düzeltilebiir. Fakat sürenin uzaması ile bozulmalar artar ve daha ciddi ve pahalı tedaviler gerekir.

 24. Ben tedavimin 5 yıl sürmesi ve tahmini 2 yıl daha devam görülmesi üzerine yarım kestim. Verilen aparatıda 2 aydan sonra yaklaşık 3 aydır takmıyorum. Şimdi arka dişlerimde galiba kayma var. Konusurken dilimi ısırıyorum. Tekrar takmaya başlasam bir sıkıntı olur mu?

  • Merhaba,

   Apareylerinizi hala takabiliyorsanız zaten problem yok, dişler bozulmamış demektir. Deneyin bakalım. Ama olmuyorsa bozulmuş ve daha da bozulmaya devam edecek demektir. Doktorunuza danışıp apareylerinizi yeniyeyebilisiniz.

 25. Merhaba değerli hocam, size bir sorum olacak, değerli vaktinizi ayırıp şahsımı bilgilendirirseniz çok memnun olurum, ben 15-16 yaşlarında sol yanağıma feci bir darbe aldım ve henüz ergenlik döneminde olduğum bu çağda, bu vakadan sonra sol üst çenem sağ tarafa oranla pek gelişmedi ve üstelik sol tarafta ki diş grubu içe doğru hafif yöneldi ve çenemi kapatırken felan dengesiz, ters birşeyler olduğunu hissedebiliyorum. Acaba bu durumda ne gibi bir operasyon yapabilirsiniz, bu operasyon ne kadar zamanınızı alır, ameliyattan sonra kaç haftada kendimi toparlayıp toplum içine çıkabilirim ve bu tür vakalardan ortalama ne kaçar ücret talep ediyorsunuz? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum, cevabınızı dört gözle bekliyorum. sevgi ve saygılar.

  • Merhaba,

   Yazınızdan sorununuzun sadece ameliyatla çözülebileceğini düşündüğünüzü anlıyorum.

   Ama bir muayene sonucunda belki de sadece ortodontik tedavi ile çözebileceğimiz ortaya çıkacak. Bu nedenle yapılacak işlem ve ücret bilgisinde önce ne yapılması gerektiğini basit bir muayene ile ortaya koymak daha doğru olacaktır. Fırsat yarattığınızda 0212 2800749 nolu tel den ücretsiz muayeneniz için randevu alabilirsiniz.

 26. 24 yaşındayım. Ortalama olarak ortodonti tedavi fiyatları hakkında bilgi rica ediyorum.

  • Merhaba,

   Takıp Çıkarılan Basit Apareylerle Tedaviler 500 Tl Den Başlar.
   Sabit Tedaviler İse Zorluk Derecesine Göre 1000 Tl Den De Başlayabilir.
   Doğru Bilgilenme İçin Muayene Şart.Fırsat Yarattığınızda 0212 2800749 Nolu Tel Den Ücretsiz Muayeneniz İçin Randevu Alabilirsiniz.