Çocuklarımızın Ağız Diş Sağlığı

Çocuklarımızın Ağız Diş SağlığıÜlkemizde genel diş sağlığı ve koruyucu diş hekimliği ne yazık ki arzu ettiğimiz yerde değildir. Bu konuda ,özellikle batılı toplumlarla aramızda bulunan farkların nedenleri araştırıldığında sebeplerin hepsinin çocukluk dönemlerine dayandığı görülmektedir.Yani, kısacası çocuklarımızın dişlerine sahip çıkamamış olmamız ve gereken ağız bakımı kültürünü onlara verememiş olmamız ağız sağlığı bozuk bir toplum oluşmasına neden olmuştur.Ne yazık ki koruyucu diş hekimliği de , bu talepsizlik karşısında yeterince gelişememiştir.

Toplumumuzdaki genel kanı,nasıl olsa çocuk belli bir yaşa gelince tüm süt dişleri değişeceği için, bu dönemde yapılması gereken ağız bakımının bir önemi yoktur,dişleri çürüyebilir hatta çekilebilir,hiç endişelenmeye gerek yoktur.

Ağız sağlığı belli bir yaşa kadar ihmal edilmekte ve sorunlar yeterince ciddiye alınmamaktadır. Oysa ki kişinin hayatı boyunca sahip olacağı ağız sağlığı seviyesi küçük yaşlarda belirlenmekte ve daha sonra ortaya çıktığı sanılan bir çok sorun bu yaşlarda başlamaktadır.

Bu günden itibaren,iki bölüm halinde ,çocuklarımızın dişlerinden bahsetmek istiyorum. Hepimizin bildiği gibi bebekler dişsiz doğar, bunun nedeni süt dişlerinin gelişiminin henüz tamamlanmamış olmasıdır.6. ayda ağza ilk dişler görülmeye başlar, bunlar alt çenenin ön tarafındaki kesici dişlerdir.Daha sonra üst çenedeki kesici dişler çıkar.12. ayın sonunda dört tane altta dört tane üstte olmak üzere toplam sekiz dişleri olmuş olur, ancak bu dişler sadece yiyecekleri ısırıp koparmaya yarayan dişlerdir.Halen etkin çiğneme yapabilecekleri dişleri yoktur. İlk çiğneyici dişleri yani birinci süt azıları atta ve üstte 12 aylıkken çıkmaya başlar.18 aylık olduklarındaysa süt köpek dişleri önce altta sonra üstte olmak üzere görülür.24 aylıkken son süt dişleri olan ikinci süt azıları çıkar.Tüm bu süreç 2.5 yaşına kadar devam eder ve çocuğunuzun 10 tane altta 10 tane üstte olmak üzere toplam 20 adet süt dişi olmuş olur.Süt dişlerinden oluşan diş kavisi böylece tamamlanmış olur.Diş dizisinin en arkasından 6 yaşında süren 1.büyük azı dişi ise ilk süren daimi diştir ve ne yazık ki , süt dişi diye bakımsızlıktan hep ilk çürüyen daimi diş olur.

Çocukları olanlar bilir, diş çıkarmak zor bir süreçtir.Dişlerin çıkacağı bölgede kaşıntı hissettikleri için her şeyi ağızlarına götürürler, zaman zaman huzursuzlaşırlar,bazı çocuklarda diş sürmesine bağlı ateş ve ishalde görülebilir.

İlk dişlerin ağızda görülmesinden itibaren bu dişlerin bakımı ebeveynlerin işidir.Bebekler için özel üretilen diş fırçalarıyla macun kullanmadan dişler yumuşak hareketlerle temizlenmelidir.Elleri fırça tutmaya başladığındaysa yine macunsuz olarak diş fırçalama öğretilmeli ve bu alışkanlık kazandırılmalıdır.

Asla çocuklar içinde şekerli içecek bulunan biberonla uyutulmamalıdır.Şekerli gıda verildikten sonra ise mutlaka su içirilmelidir.Böylelikle süt dişlerini çürüklerden koruyabiliriz. Diş hekimi ile ilk tanışma her zaman çok önemlidir.Çürük veya ağrıyan bir diş için bizlere gelen çocuklar maalesef ömür boyu bizden korkmaktadır.Sadece kontrol amaçlı olarak da çocuklarınızı bize getirebilirsiniz. Çocuklarınızla kuracağımız sağlıklı ilişkiler ileriki görüşmelerimizde hepimizin rahat etmesini sağlayacaktır. Çocuklarımızın şimdi de , gelecekte de sağlıkla gülümsemeleri dileğiyle…