Çocuğa Diş Teli Taktırmak Şart Mı?

Çocuğa Diş Teli Taktırmak Şart Mı?Ortodonti tedavisi, çocukların diş ve çenelerindeki estetik ve fonksiyon bozukluklarını düzeltmek için uygulanıyor. Özellikle ilköğretim çağında neredeyse hemen her çocuğun ağzında renk renk, çeşit çeşit diş teli görmek mümkün. Uzmanlara ortodonti tedavisinde ki artişın nedenini sorduk.

Ortodonti Uzmanı Dr. Cüneyt Keskin'e göre tel takan çocukların sayısındaki artışın iki nedeni var, doktor ve aile. ''Aileler çocuklarıyla daha ilgililer. Dolayısıyla ağız ve diş sağlığı konusunda daha bilgililer. Ayrıca çocuklarıyla ilgili her konuda olduğu gibi ağız sağlıkları ve dişlerinin düzgünlüğü konusunda da rekabetçiler'' diyor.

Tedaviye başlamak için kesin bir yaş söylemek yanlış ama 6 yaşında sabit tel takan hastalar var. Dr. Cüneyt Keskin, ''Her hasta kendi içinde değerlendirilmeli. Kronolojik yaştan ziyade kişinin kemik ve diş yaşı kriterlerinin değerlendirilmesi daha uygun'' diyor. Tedaviye başlama yaşının belirlenmesinde çocuğun cinsiyeti, mevcut bozukluğun diş mi yoksa iskelet kökenlimi olduğu, bozukluğun şiddeti kadar, doktorun bilgi deneyim ve hisleri de önemli. Gereksiz yere erken uygulanmış ortodontik tedavi çocuğa ve ailesine sıkıntı verebilir. Ama erken başlanan tedavilerin tümü yanlıştır, sonucunu da çıkarmamak gerekiyor. Özellikle gelişimsel problemler mevcutsa tedaviye erken başlanabiliyor.

Sorunlu ağız ve diş belirtileri

. Dengeli olmayan yüz ve çene yapısı
. Ağızdan solunum
. Çiğneme, konuşma gibi fonksiyonlar ile kapanışta zorlanma
. Parmak emme, tırnak yeme, yanak ve dudak ısırma gibi kötü alışkanlıkların bulunması
. Aşırı ilerde veya geride konumlanmış çene
. Önde konumlanmış dişler
. Alt ve üst çenelerdeki dişlerin temas etmemesi veya normal olmayan bir şekilde kapanması
. Süt dişlerinin erken yada geç kayıpları
. Çarpışık, yanlış yerde konumlanmış veya sürmüş dişlerin varlığı

İlk kontrol için ideal yaş 7
Dişler, kemik ve diş etleri sağlıklı ise hemen her yaşta tedaviye olumlu yanıt veriyor. Ancak ilk ortodontik kontrolün yedi yaşından geç olmamasında yarar var. Bu yaşta dişler düzgün, sıralanmış görünsede gizli bir kapanış problemi söz konusu olabilir. Eğer problem saptanırsa ortodontist, tedavi başlamak için en uygun zaman konusunda sizi yönlendirir. Bu yaşlarda uygulanacak ortodontik tedaviler önleyici ve koruyucu ortodontik tedavi olarak adlandırılıyor. Çocuk 7 yaşını geçse bile, ortodontik muayenesinin yapılması çok önemlidir. Çoğu çocukta ortodontik tedaviye 9 ile 12 yaşları arasında başlanıyor.