Kariyerdeki Başarı Felsefesi İçinde Dişlerinizin Yeri

Kariyerdeki Başarı Felsefesi İçinde Dişlerinizin Yeri !Kariyer sahibi olmak,başarıyı yakalamak hemen herkesin ortak hayali ve umudu.Başarıya giden yolda herkes için ortak kurallar mı var ,yoksa kimisi kurallarını kendisi koyup, özel yollar mı üretiyor? Bir yazımda ‘’21. yüzyılda birey,gereksinimlerini tümüyle ‘kendine özel’ hizmet paketiyle karşılıyor.Tıp ve diş hekimliği gibi alanlardaki gelişmeler de genel’in değil özel’in taleplerine göre tasarlanıyor.’’ demiştim.Bireylerden gelen bu özel taleplerin bizim mesleğimizde önemli gelişimsel katkıları olmuştur.Böylece, erişkin ortodontisinin daha kolay ve estetik bir şekilde yapılma yollarında hızla ilerlenmiştir. Zamanında dişlerinin düzeltilmesi için fırsat bulamamış çoğu kişi kariyer yolunda ilerlerken bu hizmetleri alıp, kendilerini özelleştiren,farklılaştıran atılımlarına bir yenisini eklemektedirler.

Nedir kişiyi özelleştiren , farklılaştıran etmenler? Bunu iki boyutta irdelemek gerekir.İlki kişinin gerçek değerlerini ortaya koyar ki,eğitimi,kültürü,karakteri gibi edinilmiş içsel zenginlikleridir ve asıl önemli olan budur.Diğeri ise görüntüsünden ses tonuna, konuşma kabiliyetinden kokusuna kadar bir çok tamamlayıcı faktörleri içerir.İkinci boyut her ne kadar ilki kadar önemli görünmese de iş ilanlarından eksik olmayan ‘’presantabl eleman ‘’imajının tasviridir. Gelelim bu formatta bizim katkılarımıza.Diş , çene ve yüz yapısının kişinin estetik ve fonksiyonları üzerine doğrudan etkisi vardır.Ortodontik ve ortopedik bozuklukları olan ,yani çarpık dişleri ve çene yapısı olan bir kişinin estetiği belki tartışılabilir ,çünkü görece bir kavramdır.Ancak ,etkili ve düzgün konuşması çok zordur.Böyle bir diş yapısına sahip kişide ağız hijyeninin sağlanmasının güçlüğü de göz ardı edilmemelidir ki , bunun modern çağda kişilerin sosyallikleri üzerine direkt etkili olduğunu düşünüyorum.

Bunların yanı sıra, kişi eğer görünümü yada konuşma yeteneğinin ön plana çıktığı bir iş yapmak istiyorsa ‘’düzgün olmayan diş ve çene yapısı’’ ideallerini doğrudan etkileyecektir. Korkarım bu durum bireyin kendine olan güvenini ve umutlarını da olumsuz yönde etkileyecektir. Hiç dişleri çapraşık , alt yada üst çenesi önde veya yana kaymış birini haberleri okurken veya tiyatro sahnesinde yada podyumda gördünüz mü?Kişilerin içsel zenginlikleriyle rahatlıkla başarabilecekleri ideallerini , arzularını,kariyerlerini dışsal formasyonlarından kaynaklanan engeller nedeniyle iptal etmelerini önleyebiliriz.Ortodontik ve ortopedik sorunlarınız için bu konuda uzmanlaşmış kişilerden yani ortodontistlerden her yaşta yardım alabilirsiniz. Ben buraya dişimle,tırnağımla geldim söylemiyle dişin kariyer üzerine etkisi zaten yıllardır bilinmektedir!...Şaka bir yana , bu güne kadar yazılarımda pozitif bilimin öğretileri doğrultusunda kendi mesleğimle ilgili bilgileri sizlerin ilgisini çekecek ve pratik bilgiler verecek şekilde aktarmaya çalıştım.Bu gün konuştuğumuz konu ise ,özellikle estetiğin kariyer üzerine etkisi tartışmaya açıktır.Konu üzerindeki düşünce ve katkılarınızı almaktan memnunluk duyacağım. Sağlık ve başarılı günler dilerim.