Genç Ve Güzel Bir Gülümseme

Genç Ve Güzel Bir Gülümseme Tasarımı İçin Ortodontik TedaviÖncelikle ,yazılarımı bugüne kadar okuyan ve ilgilenenlere içten teşekkürlerimi sunarım.Ancak yoğun iş tempom nedeniyle en azından bir süre ara vermek zorundayım.Anlayışla karşılayacağınızı düşünüyor,saygılarımı sunuyorum.

Ortodontik tedavinin yaşı yoktur demiştik. Ayrıca ortodonti sadece çarpık dişleri düzeltmez, estetik olmayan diş dudak ilişkisini veya gülümseme hattını da düzeltir.Burada anlatmak istediğim; ortodontik tedavi sadece dişleri çarpık, çene ilişkileri bozuk çocuklara yapılmaz, dişleri muntazam sıralanmış fakat gülümsemesinden memnun olmayan hatta zamanın yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak isteyen erişkin bireylere de yapılabilir.

Örnek olarak; dişleri düzgün sıralanmış, çeneleri ile ilgili problemi olmayan bir bireyde ‘’gummy smile’’ dediğimiz,gülerken diş etlerinin göründüğü düşük gülümseme hattı bulunabilir ve bu sorun ortodontik tedavi ile beraber küçük bir diş eti operasyonu ile çözülebilir.

Tam tersi bir durum olan istirahat halinde ve gülme esnasında üst dişlerin çok az görünmesi de hiç estetik olmayan bir durumdur , kişiyi yaşlı gösterir.Bu görünüm kişinin gençliğinden kalma bir problem olmakla beraber yaşlanmaya bağlı olarak üst dudağın gerginliğini kaybetmesiyle hepimizde de ilerleyen zamanlarda ortaya çıkar.Bu görünümü ortodontik tedavi ile üst ön dişleri dudağa uyumlu olarak aşağı sarkıtarak çözmek mümkündür.Ayrıca ön arka yönde ön dişleri hareket ettirerek dudaklara gerginlik verilerek dudak kenarlarındaki çizgiler de ortadan kaldırılabilir. Farklı bir örnek olarak , gülümseme sırasında ,özellikle üst diş kavsi dar olan bireylerde dudak köşelerinde görülen karanlık bölgeler hiç estetik olmayan bir gülümsemeye neden olmaktadır.Ortodontik olarak üst çenenin tellerle genişletilmesi ile bu karanlık bölgeler yok edilebilir.’’Hollywood Smile’’ dediğimiz , gülümseme sırasında büyük azılara kadar uzanan geniş ve estetik bir gülümseme hattı elde edilebilir. Yukarıda anlattığım üzere telleri, dilerseniz estetik amaçlar uğruna yada dilerseniz zamanın olumsuz etkilerine karşı çalıştırmak mümkündür.Tek dezavantajı estetik ameliyatlar yada protezler gibi hemen sonuç vermez ,biraz zamana ihtiyaç duyar.Ama çok önemli bir avantajı vardır ; tüm bu estetik sonuçlar tamamen kendi sağlam dişlerinizle doğal yollarla elde edilir. Tüm bunlardan tek bir sonuç çıkar; en doğal estetik ortodontidir!

Sağlık ve mutluluk dolu gülüşler dileğiyle…