Haute Couture Dönemi

Ortodontik Tedavide Haute Couture DönemiÇarpık dişlerin tedavisinde kullanılan braketler ,yani diş üzerine yapıştırılan unsurlar ,genellikle estetik kaygıların başlıca kaynağı olup kişilerin tedaviyi istememesinde baş rolü oynarlar. Dünyaca ünlü sağlık kuruluşları da bu estetik kaygıları giderecek alternatif tedavi aygıtlarını geliştirmek için yıllardır çaba sarf etmektedirler. Bugün erişkinlere ortodontik tedaviyi kabul ettirebilecek estetik şeffaf braketler, şeffaf plaklar(invisaline),dil tarafından uygulanan lingual tedavi aygıtları hep bu çabaların ürünleridir.

INCOGNİTO estetik ortodontide gelinen son noktadır. Bunu 22 yıldır sadece ortodonti yapan bir doktor olarak söylüyorum. Hastadan alınan ölçü üzerinde , iyi bir terzi edasıyla yapılan çalışmalarla tamamen kişiye özel altın braketler dizayn ediliyor.CAD CAM teknolojisi ile üretilen braketler ve tüm tedavi aşamalarında kullanılacak teller özel bir kutu ile doktora ulaştırılıyor.

Üretiminden uygulanmasına kadar çok özel olan bu yöntemin başlıca üstünlükleri şunlardır :

_ Her tür kapanış bozukluğunda ve çapraşıklıkta uygulanabilir olması,
_Hem onlu yaşlarını sürmekte olanlara , hem de erişkinlere uygulanabilir olması,
_Braketlerin nikel içermemesi ve kolay temizlenebilir olması,
_Yüksek kalitede tedavi sonuçları oluşturması ve tek gerçek görünmeyen ortodontik aygıt olması ,
_Kişiselleştirilmiş (custom made) ve düz braket tasarımı sayesinde yüksek kullanım konforu ,konuşma adaptasyonu sağlaması ve altının anti-allerjik özellikleri bu tekniğin üstünlükleridir. Klinikte incognito günleri ayrı olup hastaların birbiri ile karşılaşmaması ve salonda bekletilmemesine özellikle dikkat ediyoruz.Böylece zaten görünmeyen tellerle , günden güne düzelen kendi dişleri ile hastalarımız dostlarına sürpriz yaptıklarını ifade ediyorlar.

Tek sorun tedavi isteyen hastaya hemen telleri takamıyoruz. Dedik ya ,haute couture diye ,hastadan alınan ölçüler Almanya’daki 3M laboratuarlarına gönderiliyor ve kişiye özel braketler ve tellerin üretimi 1,5 ay alabiliyor.

Gelelim maliyetine, estetik braketli bir ortodontik tedavinin 2-3 katını bulabiliyor.Sağlıklı,estetik ve konforlu bir tedavi adına ,ödeme problemi olmayan hastalara hitap ettiği keskin.