Ah Şu 20 Yaş Dişleri

Ah Şu 20 Yaş DişleriBazısı daha onlu yaşlar bitmeden sürmeye başlar,büyüdüm diye havaya girilir. Kimi zaman yaş olur 30-40 ,sürmeye tenezzül etmezler,bu durumda da hep genç kalınır. Gömük olarak kalma ihtimali en yüksek dişler üçüncü büyük azı dişleridir.Dolayısıyla 20 yaş dişi çekimleri diş hekimliğinde en sık yapılan cerrahi uygulamalardır.

Özellikle alt çenede, gömük veya tam sürememiş olan üçüncü büyük azı dişlerine rastlanma sıklığı daha fazladır.Böyle dişler yaptıkları baskıyla komşu dişin kökünde erime,diğer dişlerde çapraşıklık meydana getirebilirler.Yine, dişetinde iltihaplanmaya, kist oluşumuna, selim yada habis tümörlere neden olabilirler. Tam olarak sürmüş olup çiğneme fonksiyonuna katılmadığı durumlarda da, çürüme yada başka problemler oluşturabilirler.Tüm bunların yanı sıra gömük bir 20 yaş dişi hiçbir patolojik değişikliğe neden olmayıp hayat boyu sessiz de kalabilir. Peki çekilsin mi,kalsın mı?Tabii ki ,iki alternatif arasındaki risk faktörünü değerlendirip karar verecek olan kişi diş doktorunuzdur. Çekim kaçınılmazsa zamanlama da çok önemlidir. Şöyle ki, ileride patolojik değişiklik ve problem yaratması riski fazla olan dişlerin erken dönemde alınması daha kolay ve komplikasyonsuz olmaktadır. Oysaki,çekim hastanın yaşının ilerlediği döneme denk gelirse, cerrahi operasyon sonrasında ciddi komplikasyon riski ihtimali artar.

Burada hekimin, hastasının klinik ve genel sağlık durumlarını içeren sistematik ve sağduyulu yaklaşımı çok önemlidir. Sonuç olarak hekim, profesyonel bir sorumlulukla verileri değerlendirmeli ve kararında hasta menfaatlerini ön planda tutmalıdır.

Bu konuda verilecek sağlıklı bir karar için sizlere düşen ise en az altı ayda bir diş hekiminizi ziyaret etmeniz ve onun önerileriyle gerekli radyolojik tetkiklerinizi yaptırmanızdır. Sağlıklı gülüşler dileğiyle.